Stát je připraven převzít i dodávky tepla za zkrachovalé teplárny

Vysoké ceny plynu zasáhly nejen alternativního dodavatele energií Slovakia Energy, který odchází ze slovenského trhu, ale může způsobit problémy i dalším energetickým firmám včetně tepláren. Část z 330 tepláren na Slovensku si předem nezajistila dodatečné dodávky plynu a bude muset nakupovat plyn za aktuální vysoké ceny. Stát je připraven převzít dodávky tepla i za případné zkrachovalé teplárny, uvedl v pondělí ministr hospodářství Richard Sulík (SaS).

Na Slovensku je přibližně 330 tepláren, z toho šest největších je ve vlastnictví státu. Velká většina má podle ministra nakoupený plyn za přiměřené ceny. Některé teplárny však nemají plyn nakoupený, vsadili na to, že spotová cena bude lepší než dlouhodobá a mohou se dostat do problémů. „Tady bude připravena společnost MH Management, tyto teplárny převzít a provozovat za korektní ceny,“ řekl Sulík. „Nikdo nebude ani sekundu bez dodávek elektřiny, plynu nebo tepla,“ dodal.

Ministr nevyloučil, že současné ceny plynu a elektřiny se kromě Slovakia Energy dotknou i dalších alternativních dodavatelů energií. Těch by, podobně jako zákazníků Bohemia Energy, měli převzít dodavatelé poslední instance, kterými jsou pro plyn Slovenský plynárenský průmysl (SPP) a pro elektřinu regionální distribuční společnosti.

Zatímco dodávky energií jsou zabezpečeny, cena těchto dodávek pro zákazníky Slovakia Energy není zatím při elektřině jasná. Plyn bude těmto zákazníkům SPP dodávat za standardní ceny, přesto, že musí dodatečně pro nové zákazníky nakupovat plyn v současnosti.

Podobná je i situace s elektřinou, kde však distribuční společnosti požadují za vyšší nákupní ceny elektřiny pro nové zákazníky dotaci od státu. Podle státního tajemníka resortu hospodářství Karla Galek by měly mít společnosti náklady v příštím roce vyšší o přibližně 30 milionů eur. Podle Sulíka stát platit nechce a zákazníci Slovakia Energy mohou okamžitě podepsat smlouvy s SPP, který dodává i elektrickou energii za standardní ceny. Jednání resortu s distribučními společnostmi by měly být uzavřeny v tomto týdnu.

Get in Touch

Další články autora

Nezaměstnanost v Kanadě klesla pod 7%, dosáhla 1,5-leté minima

Kanadská ekonomika vytvořila minulý měsíc překvapivě přes 157.000 nových pracovních míst. To je více než dvojnásobek ve srovnání s očekáváním. Míra nezaměstnanosti zároveň klesla...

Kryptoměna hledala stabilitu a našla zlato a dolar

Nehmotný charakter kryptomien prakticky znemožňuje určit reálnou hodnotu těchto aktiv, která zůstává nejistá a slouží jako živná půda pro spekulace. Od roku 2017 dochází...

Cena americké ropy WTI vzrostla nad 80 USD za barel

Cena americké ropy WTI na začátku nového týdne v asijském obchodování stoupla o 2% a vrátila se nad psychologicky důležitou hranici 80 USD (69,15...

Reklama

Nejnovější články