Rodinné podniky se dočkají podpory od státu

Rodinné podniky se dočkají podpory od státu. Informovala o tom Petra Palenčárová, vedoucí oddělení komunikace Slovak Business Agency (SBA).

Přestože rodinné firmy jsou v ČR důležitou součástí podnikatelského sektoru, chybí jim podle ní dostatečná podpora ze strany státu. Nový materiál z dílny Ministerstva hospodářství (MH) SR to má podle Palenčárová konečně změnit k lepšímu a pomoci má i SBA.

„Ze zahraničních zkušeností vidíme, že přechod firmy na další generaci není jednoduchý a podaří se ho úspěšně zvládnout jen zlomku firem. Na nástupnictví je třeba připravovat dlouhodobě. Zároveň je třeba, aby při předávání firem stát nevytvářel zbytečné překážky,“ zdůrazňuje prezident Sdružení podnikatelů Slovenska Ján Solík.

„Vidíme, že naše legislativa nepamatuje k mnoha praktické otázky, které vznikají při předávání rodinných firem. Stát dokonce trestá předání rodinné firmy druhé generaci daněmi nebo pokládá bezplatnou výpomoc rodinných příslušníků v rodinné firmě za nelegální zaměstnávání,“ konstatoval Solík.

Palenčárová přiblížila, že MH SR předložilo do meziresortního připomínkového řízení akční plán na podporu rodinných podniků sestávající z 10 opatření.

„V programovém prohlášení vlády jsme se zavázali vytvořit příznivější podmínky pro rozvoj rodinného podnikání. Jelikož jde o průřezovou téma, která se týká několika resortů, tak opatření navrhovaná v akčním plánu jsme celé měsíce připravovali v diskusi s nimi a se zástupci podnikatelských organizací, které s těmito návrhy přišli. Opatření v něm se týkají některých oblastí, které ovlivňují život rodinných podniků. Jeho cílem je v souvislosti s generační výměnou odstranit bariéry při práci rodinných příslušníků, úpravu závětí, překážky v oblasti veřejných zakázek či doplnit chybějící instituty do obchodního práva, “ avizoval změny státní tajemník MH SR Ján Oravec.

Připravovaný materiál kromě změn v oblasti legislativy podle Palenčárová obsahuje i řadu opatření týkajících se lepší informovanosti, vzdělávání či poradenství. Ty má zajistit SBA, která od roku 2017 realizuje schéma na podporu rodinného podnikání. Jde o nástroj, který pomáhá rodinným podnikům zvládnout generační výměnu s pomocí profesionálů a vyhnout se zbytečným chybám, které se mohou podepsat pod rozpad firmy či rodiny.

Dosud podle ní podporu využilo několik desítek rodinných podniků, které procházejí generační výměnou. Mezi spokojenými klienty SBA lze nalézt síť obchodů Kinekus, výrobce nábytku Idona, výrobce tofu a rostlinných potravin Alfa Bio či cyklofirmu Kellys.

„Naším cílem je především umožnit rodinným firmám získat expertů, díky kterým nastartují proces generační výměny a uchopí ho profesionálněji. V současnosti je otevřena další výzva a rodinné podniky mohou své žádosti podávat do 14. října. V říjnu a listopadu se rovněž uskuteční série seminářů zaměřených na právní, daňové a manažerské otázky související s generační výměnou a ochranou rodinného majetku. Semináře jsou bezplatné a registrovat se lze na webu npc.sk, „konstatoval ředitel sekce národních a mezinárodních programů SBA Marián Letovanec.

Get in Touch

Další články autora

Revize elektro: Nepodceňujte profesionální kontroly elektroinstalace

Pravidelné revize elektroinstalace a rozvodů jsou klíčové pro zajištění bezpečného provozu. Jde o prevenci, která minimalizuje nebezpečí zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto revize a...

Prodej zavedené firmy: Předejte svou firmu do zkušených rukou

Pokud se rozhodnete pro prodej firmy, je důležité najít toho pravého zájemce. Proces prodeje může být zdlouhavý a složitý, ovšem můžete využít pomoc odborníků,...

Pestrý výběr nejkvalitnějších technologií na zpracování plechu nabízí Canmet. Pojďte si vybrat

Jestliže se poohlížíte po nových technologiích, s nimiž byste zlepšili výrobu vaší společnosti, nebo víte, že vás zajímají pouze laserové řezací stroje a další typy...

Reklama

Nejnovější články