Kryptoměna hledala stabilitu a našla zlato a dolar

Nehmotný charakter kryptomien prakticky znemožňuje určit reálnou hodnotu těchto aktiv, která zůstává nejistá a slouží jako živná půda pro spekulace. Od roku 2017 dochází k náhlým výkyvům v hodnotě kryptomien, ale obzvláště silné jsou od roku 2020 v důsledku pandemie, zda díky prohlášením Elona Muska o tom, že Tesla bude bitcoinu akceptovat jako platební prostředek.

Spekulativní obchodování zabraňuje stabilitě jejich směnné hodnoty a proto omezuje použití jako uchovatele hodnoty. Další handicap je, že na rozdíl od jiných bezpečných čprístavov kryptoměna nemají vnitřní hodnotu. Jejich volatilita je vyšší než volatilita hmotných aktiv, jako je ropa nebo zlato, což ukazuje na tržní riziko, kterému jsou vystaveni ti, kteří investují do kryptomien. Tato nestabilita snižuje její potenciál jako diversifikačního aktiva v tradičních portfoliích (akcie, komodity …).

V posledních letech vedl problém vysoké volatility ke vzniku nových kryptomien, tzv. stablecoinov nebo stabilních měn, které byly navrženy tak, aby posílily stabilitu jeho ceny. Na druhé straně rostoucí popularita kryptomien (a jejich neprůhlednost) nutí tvůrce politik zvážit opatření a nařízení na kontrolu jejich možných účinků na tradiční finanční trhy.

Kryptoměna hledali stabilitu a našli zlato a dolar

Tyto stablecoiny mohou být kryté tradičním finančním aktivem (fiat měna, jako je dolar nebo euro nebo jejich portfolio) nebo komoditou (jako zlato nebo ropa). Nabídka může také záviset na algoritmu, který reaguje na změny poptávky, aby minimalizoval svoji volatilitu, jak je tomu v případě některých kryptomien. Finanční inovace dokonce vedly k vytvoření stablecoinov podporovaných jinými kryptoměna.

Kryptoměna kryté dolarem: skutečná parita?
Pokud jde o objemy obchodování byly zatím nejúspěšnější stablecoiny kryté fiat měnou a obzvláště ty, které jsou vázány na americký dolar. Volatilita tokenu tether a USD Coin, což jsou největší stablecoiny z pohledu tržní kapitalizace, dosáhla za poslední tři roky jednu desetinu bitcoinu nebo pětinu volatility referenčního indexu na akciovém trhu SP500.

Tether a USD coin zakládají svou hodnotu na příslibu, že každý token je krytý jedním americkým dolarem, i když tato parita může být diskutabilní. Podpora 1: 1 je potvrzena externími audity, ale zpochybňována a kritizována je nedostatečná transparentnost Bitfinexu, emitenta Tether, ve vztahu k jeho skutečným rezervám v amerických dolarech. Zpráva z května 2021 hovoří o tom, že podpora od 1. dubna 2019 klesla na mizerných 3,87%.

Tyto nedostatky však nijak neovlivnily jeho úspěch. Podle specializované platformy CoinMarketCap je tether nejpoužívanějším výměnným médiem na transakce s kryptoměna. Prakticky dosahuje dvojnásobný objem obchodování s Bitcoin a je pátým kryptoaktívom z hlediska tržní kapitalizace.

Je zlato nejlepší podporou stabilního růstu?
Během pandemie se kryptotrh s cennými kovy stal velmi oblíbeným mezi investory. Důvodem je, že tento hybrid poskytuje výhody dvou relevantních nástrojů: zlata a kryptomien.

Kryptoměna hledali stabilitu a našli zlato a dolar

Zlato bylo historicky považováno za aktivum bezpečného přístavu v době krize. Zmírňuje extrémní volatilitu kryptomien propojením hodnoty s hodnotou fyzického zlata a získává vnitřní hodnotu.

Na druhé straně tento hybrid umožňuje těm, kteří chtějí investovat do zlata, aby tak učinily bez obav z nákladů na jeho skladování a držení nebo z důvodu problémů s dělitelnosti spojeného s investováním do fyzického zlata.

Mezi průkopníků v tomto segmentu patří goldcoin a digix zlato, ale nováček PAX Gold má největší tržní kapitalizaci. Od svého uvedení na trh v září 2019 je volatilita PAX Gold podobná zlatu, je však pouze o 21% nižší než volatilita indexu SP500. V případě goldcoinu a digix zlata je jejich volatilita vypočtena od září 2018 čtrnáctkrát a třikrát větší než v případě indexu SP500.

Výhody podpory zlata a zisky vyplývající z býčí rally, kterou si kov udržuje od konce roku 2018, poskytují podstatnou výhodu oproti zbytku kryptomien.

Kryptoměna kryté zlatem mají obrovský potenciál, protože chrání před inflací a trpí menší regulační nejistotou, protože zlato je univerzálním aktivem. Je však obtížné je klasifikovat jako stabilní mince, protože údaje o volatilitě jejich hodnoty ne vždy odpovídají tomu, co má podle slibů garantovat token stablecoinu.

Get in Touch

Další články autora

Servis laboratorních vah. Klíčový aspekt přesného měření.

Servis laboratorních vah je klíčovým aspektem provozu jakékoli laboratoře. Správná funkce vah je zásadní pro správné fungování vědeckých experimentů a zajištění přesných výsledků. V...

Náhradní díly na stavební stroje

Nabízíme náhradní díly na stavební stroje, zejména na modely UNC 750, UNC 060 a UNC 061. Tyto stroje se často používají na staveništích a...

Autohydraulik s.r.o., kvalitní hydraulické zvedací plošiny pro užitková vozidla

Máte přepravní společnost a potřebujete své stávající vozy opatřit hydraulickými zvedacími plošinami? Anebo hledáte kvalitnější hydraulické zvedací plošiny než ty, které jste používali doposud?...

Reklama

Nejnovější články