spot_img

Začátek podnikání je rychlý a jednoduchý. Co je třeba připravit?

Založit firmu a začít s vlastním podnikám je určitě příjemný a vzrušující krok, protože otevírá cestu k nezávislosti. Zároveň ukrývá celou řadu rizik, podnikatel může čelit administrativním, legislativním i finančním překážkám. Co je třeba vědět, než se stanete podnikatelem?

Zvolte formu podnikání

Nejprve je nutné se rozhodnout o formě podnikání. Každá má výhody i nevýhody, pro každou je nutné dodržet jiné předpisy při založení. Drobní podnikatelé nejčastěji začínají s jednoduchou formou podnikání a otevřou si živnost. Založení je rychlé, finanční náklady jsou minimální. O něco nákladnější (na založení) je podnikání pod hlavičkou společnosti s ručením omezeným, s.r.o. Ta však poskytuje větší prostor pro budoucí rozšíření podnikání. Obnáší ale více administrativních požadavků, rostou požadavky na vedení účetnictví i daňové zatížení společnosti.

V praxi začnete s s.r.o. podnikat obvykle za 2 týdny od návštěvy notáře.

Při volbě právní formy podnikání zvažte:

  • Způsob ručení za závazky společnosti.
  • Výši počátečního kapitálu.
  • Administrativní náročnost.
  • Daňové zatížení.

Získání živnostenského oprávnění

Při nejjednodušším způsobu zahání podnikatelské činnosti se budoucí podnikatel vypraví na živnostenský úřad. Pro volnou živnost není třeba doložení odborné způsobilosti, stačí plnoletost, bezúhonnost. Uhradí se drobný administrativní poplatek, úřad provede registraci živnosti a doplňkové zaregistrování na příslušných úřadech. U vázané, řemeslné nebo koncesované živnosti je třeba doložit odbornost nebo praxi, některé živnosti se získávají jen na zvláštní povolení. Živnost je možné založit také online.

Na začátek podnikání je třeba zpracovat podrobný podnikatelský plán, a především zvážit výši počátečních nákladů a nutných nákladů na provoz v prvních měsících podnikání. Dlouhodobá půjčka v různé výši se nabízí i pro začínající podnikatele.

Založení společnosti s.r.o.

Založení společnosti s.r.o. provedete u notáře. Do registru vloží notář společenskou smlouvu nebo zakladatelskou listinu. Společenská smlouva se sepisuje, pokud společnost zakládá více společníků, zakladatelskou listinou začíná podnikat jednotlivec. Společnost vniká dnem zápisu do obchodního rejstříku. Uvádí se název společnosti, sídlo, výše základního kapitálu a jména společníků. S.r.o. lze založit už s minimálním kapitálem 1 Kč, ovšem ta nemusí vzbuzovat důvěru u obchodních partnerů a doporučuje se počáteční kapitál ve výši odpovídající rozsahu podnikání.

Registrace provozovny

Pokud podnikatel provozuje kamenný obchod, dílnu nebo provozovnu, musí zajistit ohlášení provozovny na živnostenském úřadě. Provozovna musí být řádně označena a podle předmětu činnosti splňovat hygienické, bezpečnostní a stavební požadavky.

Je třeba znát předpisy, jak se vystavují účetní doklady nebo daňové doklady, co musí obsahovat faktura a jaké náležitosti má mít smlouva uzavřená se zákazníky.

  • Datová schránka pro komunikaci s úřady se podnikatelům zakládá automaticky.

Daně a odvody

Daňové přiznání se podává jednou ročně elektronicky. Zaplatí se vyčíslená daň zpětně za první rok podnikání. Už v průběhu podnikání se platí zálohy na zdravotní a sociální pojištění, pokud je podnikatelská činnost registrována jako hlavní činnost.

Živnostníci s vysokým obratem mohou zvážit vstup do režimu placení daně a odvodů paušálem, zjednoduší tím administrativní povinnosti. Ačkoliv podnikatel v prvních měsících (zpravidla) vydělává naprosté minimum, finanční zátěž rozjezdu podnikání jde do desítek nebo dokonce stovek tisíc korun.

Zahájení podnikání je možné pokrýt z vlastních zdrojů, z cizích zdrojů nebo v kombinaci vlastních zdrojů a úvěru. Poskytovatele půjčky pečlivě vybírejte, zvolte spíše nízký limit a hledejte poskytovatele, který umožní dlouhou lhůtu splatnosti. Příkladem může být půjčka 300 000 Kč, která s maximální volbou splatnosti představuje měsíční splátku něco málo přes 2 tisíce korun.

Get in Touch

spot_img

Další články autora

spot_img

Reklama

spot_img

Nejnovější články