Očekávání se naplnily. Arca utíká po záchranu do Česka

Investiční skupina poprvé oficiálně deklaruje bankrot.

Jedna ze směnek společnosti Arca Investments. Tato je čtvrtletní na směnečnou sumu 2,6 milionu korun. Takto vypadají i směnky, které vlastní Pavlína Matovičová, ale její směnky jsou vystaveny v eurech a pravděpodobně na částku 200 tisíc eur. Investiční skupina Arca Capital ve středu dopoledne podala návrh na povolení restrukturalizace své klíčové společnosti Arca Investments, která je mateřskou firmou skupiny.

Znamená to, že chce odepsat část dluhů pod dohledem věřitele, restrukturalizačního správce a soudu.

Návrh potvrzuje dosavadní tržní spekulace, že Arca Investments má bezmála dva tisíce věřitelů a většinu tvoří fyzické osoby a firmy, které Arce půjčili peníze prostřednictvím směnek (ve skutečnosti je věřitelů výrazně více, protože dalším dluží ostatní firmy ze skupiny Arca).

Mezi poškozenými věřiteli Arcy Investments by měla být i manželka premiéra Igora Matoviča Pavlína, které také vlastní investiční směnky Arcy v hodnotě několik set tisíc eur.

Majetek nekryje všechny dluhy

Celkově Arca Investments dluží 1889 věřitelům 684 milionů eur, z toho 560 milionů připadá na směnečných věřitelů. Nejméně třicet dní po splatnosti je již 333 milionů eur.

Na Arce Investments tedy visí největší objem dluhů celé skupiny Arca Capital, což bylo známo i dosud, jen nebyl znám přesný podíl.

Celkové zadlužení skupiny Arca Capital je podle insolvenčního návrhu 919 milionů eur, což znamená, že na Arcu Investments připadají tři čtvrtině všech dluhů skupiny.

Zveřejněný dokument zároveň potvrzuje, že účetní hodnota projektů sice loni dosáhla 666 milionů eur, ale Arca odhaduje, že kdyby se tento majetek rozprodal v konkurzu, výnos by byl nanejvýš 224 milionů eur.

Už dřívější tržní spekulace hovořily o tom, že reálná hodnota portfolia Arcy je okolo dvě stě milionů eur a zdaleka nekryje výšku jejích dluhů.

Get in Touch

Další články autora

Nezaměstnanost v Kanadě klesla pod 7%, dosáhla 1,5-leté minima

Kanadská ekonomika vytvořila minulý měsíc překvapivě přes 157.000 nových pracovních míst. To je více než dvojnásobek ve srovnání s očekáváním. Míra nezaměstnanosti zároveň klesla...

Kryptoměna hledala stabilitu a našla zlato a dolar

Nehmotný charakter kryptomien prakticky znemožňuje určit reálnou hodnotu těchto aktiv, která zůstává nejistá a slouží jako živná půda pro spekulace. Od roku 2017 dochází...

Cena americké ropy WTI vzrostla nad 80 USD za barel

Cena americké ropy WTI na začátku nového týdne v asijském obchodování stoupla o 2% a vrátila se nad psychologicky důležitou hranici 80 USD (69,15...

Reklama

Nejnovější články