EU na obnovu regionů vyčlenila 34,1 mld. eur

Evropská komise (EK) v pondělí u příležitosti odstartování 19. Evropského týdne regionů a měst upozornila, že v rámci plánu obnovy po koronakríze byla schválena částka 34,1 miliardy eur na oblast soudržnosti pro méně rozvinuté regiony a území EU, z čeho se jen za čtyři měsíce podařilo vyplatit 3,5 miliardy eur.

Komise při bilancování realizace Pomoci při obnově v rámci politiky soudržnosti a při obnově území v Evropě (REACT-EU) upozornila, že REACT-EU byl prvním nástrojem v rámci 800-miliardového ozdravného panu EU příští generace (NGEU), který poskytuje finanční podporu členským státem na obnovu. Na pomoc v rámci politiky soudržnosti bylo schválených 34,1 miliardy eur, z čehož 3,5 miliardy se už vyplatilo.

Eurokomisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreira v této souvislosti zdůraznila, že politika soudržnosti sehrála rozhodující roli v nejtěžší fázi pandemie ai při obnově EU je jedním z nejdůležitějších faktorů. „Nástroje politiky soudržnosti zajišťují občanům potřebné zdravotnické vybavení a zachraňují malé podniky. Rozhodujícím způsobem přispívají k digitální a zelené transformaci celé EU. Tyto vymoženosti se dočkaly i uznání evropských občanů,“ popsala situaci komisařka.

Podle eurokomisaře pro pracovní místa a sociální práva Nicolase Schmitt to v praxi znamená, že každé euro, které se vynaloží prostřednictvím Evropského sociálního fondu (ESF), znamená investici do lidí. Strukturální a kohezní fondy EU a zejména program REACT-EU označil za motor obnovy po pandemii, díky kterému si mohli podniky udržet pracovní místa a lidem nejpotřebnější bylo možné dodávat potravinové balíčky.

EK upřesnila, že jen za čtyři měsíce se schválilo 86% zdrojů REACT-EU vyčleněných na tento rok. Z nich se 21,7 miliardy eur mobilizuje prostřednictvím Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF), 12 miliard prostřednictvím ESF a 410 milionů prostřednictvím Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD).

Prostředky z REACT-EU doplňují balík Investiční iniciativy v reakci na koronavirus (CRII), který zmobilizoval 21 miliard eur jako odpověď na naléhavé hospodářské a společenské potřeby sektorů nejvíce postižených pandemií nového koronavirus.

Get in Touch

Další články autora

Autohydraulik s.r.o., kvalitní hydraulické zvedací plošiny pro užitková vozidla

Máte přepravní společnost a potřebujete své stávající vozy opatřit hydraulickými zvedacími plošinami? Anebo hledáte kvalitnější hydraulické zvedací plošiny než ty, které jste používali doposud?...

Břemenové magnety

Zvedání a manipulování s těžkým nákladem, který měl mnohdy velmi vysokou teplotu, bylo až do doby nedávné jen fantazií. Díky stále se vyvíjející technologii a...

Víte, kde koupit kvalitní a spolehlivé snímače teploty?

Hledáte způsob, jak rychle a přesně změřit teplotu? Velmi dobrou možností je odporový snímač teploty. Tento typ snímačů využívá závislosti odporu kovů a polovodičů...

Reklama

Nejnovější články