EU na obnovu regionů vyčlenila 34,1 mld. eur

Evropská komise (EK) v pondělí u příležitosti odstartování 19. Evropského týdne regionů a měst upozornila, že v rámci plánu obnovy po koronakríze byla schválena částka 34,1 miliardy eur na oblast soudržnosti pro méně rozvinuté regiony a území EU, z čeho se jen za čtyři měsíce podařilo vyplatit 3,5 miliardy eur.

Komise při bilancování realizace Pomoci při obnově v rámci politiky soudržnosti a při obnově území v Evropě (REACT-EU) upozornila, že REACT-EU byl prvním nástrojem v rámci 800-miliardového ozdravného panu EU příští generace (NGEU), který poskytuje finanční podporu členským státem na obnovu. Na pomoc v rámci politiky soudržnosti bylo schválených 34,1 miliardy eur, z čehož 3,5 miliardy se už vyplatilo.

Eurokomisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreira v této souvislosti zdůraznila, že politika soudržnosti sehrála rozhodující roli v nejtěžší fázi pandemie ai při obnově EU je jedním z nejdůležitějších faktorů. „Nástroje politiky soudržnosti zajišťují občanům potřebné zdravotnické vybavení a zachraňují malé podniky. Rozhodujícím způsobem přispívají k digitální a zelené transformaci celé EU. Tyto vymoženosti se dočkaly i uznání evropských občanů,“ popsala situaci komisařka.

Podle eurokomisaře pro pracovní místa a sociální práva Nicolase Schmitt to v praxi znamená, že každé euro, které se vynaloží prostřednictvím Evropského sociálního fondu (ESF), znamená investici do lidí. Strukturální a kohezní fondy EU a zejména program REACT-EU označil za motor obnovy po pandemii, díky kterému si mohli podniky udržet pracovní místa a lidem nejpotřebnější bylo možné dodávat potravinové balíčky.

EK upřesnila, že jen za čtyři měsíce se schválilo 86% zdrojů REACT-EU vyčleněných na tento rok. Z nich se 21,7 miliardy eur mobilizuje prostřednictvím Evropského fondu regionálního rozvoje (ERDF), 12 miliard prostřednictvím ESF a 410 milionů prostřednictvím Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD).

Prostředky z REACT-EU doplňují balík Investiční iniciativy v reakci na koronavirus (CRII), který zmobilizoval 21 miliard eur jako odpověď na naléhavé hospodářské a společenské potřeby sektorů nejvíce postižených pandemií nového koronavirus.

Get in Touch

Další články autora

Nezaměstnanost v Kanadě klesla pod 7%, dosáhla 1,5-leté minima

Kanadská ekonomika vytvořila minulý měsíc překvapivě přes 157.000 nových pracovních míst. To je více než dvojnásobek ve srovnání s očekáváním. Míra nezaměstnanosti zároveň klesla...

Kryptoměna hledala stabilitu a našla zlato a dolar

Nehmotný charakter kryptomien prakticky znemožňuje určit reálnou hodnotu těchto aktiv, která zůstává nejistá a slouží jako živná půda pro spekulace. Od roku 2017 dochází...

Cena americké ropy WTI vzrostla nad 80 USD za barel

Cena americké ropy WTI na začátku nového týdne v asijském obchodování stoupla o 2% a vrátila se nad psychologicky důležitou hranici 80 USD (69,15...

Reklama

Nejnovější články