Od poloviny listopadu bude v kraji nový regionální autobusový dopravce Arriva

V Bratislavském kraji bude od 15. listopadu působit nový regionální autobusový dopravce Arriva. Generální ředitel společnosti László Ivan a předseda Bratislavského samosprávného kraje (BSK) Juraj Droba v pondělí oznámili, že podepsali smlouvu na deset let za více než 300 milionů eur. Arriva nahradí v kraji dopravce Slovak Lines, kterému skončí smlouva 14. listopadu. Droba deklaruje, že se budou snažit o bezproblémové přechodné období. Věří, že se podaří zajistit přesun řidičů ze Slovak Lines do společnosti Arriva.

Díky novému kontraktu se má podle předsedy BSK zvýšit kvalita i atraktivita veřejné hromadné dopravy v regionu, a to zejména díky novým a moderním autobusem. Spoje mají na sebe lépe navazovat a změnou postupně projde i vizuál autobusových zastávek či jízdní řády. Kraj tvrdí, že zlepšuje ekonomiku provozu a také výrazně posiluje své pravomoci při kontrole výkonů.

„Tendr na nového dopravce byl bezpochyby největším a nejsložitějším v historii BSK. Nový dopravce bude muset po uplynutí přechodného období splnit technické a provozní standardy, které přinesou zákazníkům vyšší kvalitu cestování,“ konstatoval Droba.

Autobusy mají být například klimatizované, nízkopodlažní a s bezplatným připojením na internet přes WiFi síť. Stanoví také maximální stáří vozidel. Přibude hlášení pro nevidomé, modernější informační systém poskytující vyšší rozsah informací o trase a přestupech na lince.

Arriva deklaruje, že má připravený dostatečný počet autobusů. Shání však ještě vodičů, spustila proto i náborovou kampaň. Generální ředitel Ivan tvrdí, že už evidují kolem 200 zájemců, věří však, že se podaří dohodnout se Slovak Lines a řidiči tohoto dopravce přejdou do společnosti Arriva. I Droba doufá, že oba dopravci dospějí k dohodě a cestující od poloviny listopadu nebudou nijak omezení.

„Věříme, že díky modernější a pohodlnější veřejné dopravě se do autobusů v kraji mohou vrátit cestující. V Bratislavském kraji žije 650.000 lidí a do hlavního města dochází dalších 200.000 cestujících. Naší snahou bude poskytnout právě tímto obyvatelům alternativu na úrovni 21. století, hodnou metropolitního regionu, „konstatoval šéf společnosti Arriva na Slovensku.

BSK pro pandemii nového koronavirus vzal v úvahu dopad na výrobní kapacity závodů produkujících autobusy i případný dovoz používaných autobusů ze zahraničí. První rok od zahájení provozu bude platit přechodné období a umožní dopravci upravit jeho vozový park tak, aby nejpozději do skončení se přechodného období všechny jeho vozy plně splňovaly technické a provozní standardy. Arriva deklaruje, že od 15. listopadu nasadí více než 120 nových autobusů a od května 2022 počítá s kompletně novou a moderní flotilou autobusů.

Předpokládaná hodnota zakázky včetně potenciálního využití všech opcí činila 388,7 milionu eur. Arriva, vítěz soutěže, předložila nabídku ve výši 334 milionů eur.

Get in Touch

Další články autora

Revize elektro: Nepodceňujte profesionální kontroly elektroinstalace

Pravidelné revize elektroinstalace a rozvodů jsou klíčové pro zajištění bezpečného provozu. Jde o prevenci, která minimalizuje nebezpečí zranění elektrickým proudem. Nepodceňujte proto revize a...

Prodej zavedené firmy: Předejte svou firmu do zkušených rukou

Pokud se rozhodnete pro prodej firmy, je důležité najít toho pravého zájemce. Proces prodeje může být zdlouhavý a složitý, ovšem můžete využít pomoc odborníků,...

Pestrý výběr nejkvalitnějších technologií na zpracování plechu nabízí Canmet. Pojďte si vybrat

Jestliže se poohlížíte po nových technologiích, s nimiž byste zlepšili výrobu vaší společnosti, nebo víte, že vás zajímají pouze laserové řezací stroje a další typy...

Reklama

Nejnovější články