Od poloviny listopadu bude v kraji nový regionální autobusový dopravce Arriva

V Bratislavském kraji bude od 15. listopadu působit nový regionální autobusový dopravce Arriva. Generální ředitel společnosti László Ivan a předseda Bratislavského samosprávného kraje (BSK) Juraj Droba v pondělí oznámili, že podepsali smlouvu na deset let za více než 300 milionů eur. Arriva nahradí v kraji dopravce Slovak Lines, kterému skončí smlouva 14. listopadu. Droba deklaruje, že se budou snažit o bezproblémové přechodné období. Věří, že se podaří zajistit přesun řidičů ze Slovak Lines do společnosti Arriva.

Díky novému kontraktu se má podle předsedy BSK zvýšit kvalita i atraktivita veřejné hromadné dopravy v regionu, a to zejména díky novým a moderním autobusem. Spoje mají na sebe lépe navazovat a změnou postupně projde i vizuál autobusových zastávek či jízdní řády. Kraj tvrdí, že zlepšuje ekonomiku provozu a také výrazně posiluje své pravomoci při kontrole výkonů.

„Tendr na nového dopravce byl bezpochyby největším a nejsložitějším v historii BSK. Nový dopravce bude muset po uplynutí přechodného období splnit technické a provozní standardy, které přinesou zákazníkům vyšší kvalitu cestování,“ konstatoval Droba.

Autobusy mají být například klimatizované, nízkopodlažní a s bezplatným připojením na internet přes WiFi síť. Stanoví také maximální stáří vozidel. Přibude hlášení pro nevidomé, modernější informační systém poskytující vyšší rozsah informací o trase a přestupech na lince.

Arriva deklaruje, že má připravený dostatečný počet autobusů. Shání však ještě vodičů, spustila proto i náborovou kampaň. Generální ředitel Ivan tvrdí, že už evidují kolem 200 zájemců, věří však, že se podaří dohodnout se Slovak Lines a řidiči tohoto dopravce přejdou do společnosti Arriva. I Droba doufá, že oba dopravci dospějí k dohodě a cestující od poloviny listopadu nebudou nijak omezení.

„Věříme, že díky modernější a pohodlnější veřejné dopravě se do autobusů v kraji mohou vrátit cestující. V Bratislavském kraji žije 650.000 lidí a do hlavního města dochází dalších 200.000 cestujících. Naší snahou bude poskytnout právě tímto obyvatelům alternativu na úrovni 21. století, hodnou metropolitního regionu, „konstatoval šéf společnosti Arriva na Slovensku.

BSK pro pandemii nového koronavirus vzal v úvahu dopad na výrobní kapacity závodů produkujících autobusy i případný dovoz používaných autobusů ze zahraničí. První rok od zahájení provozu bude platit přechodné období a umožní dopravci upravit jeho vozový park tak, aby nejpozději do skončení se přechodného období všechny jeho vozy plně splňovaly technické a provozní standardy. Arriva deklaruje, že od 15. listopadu nasadí více než 120 nových autobusů a od května 2022 počítá s kompletně novou a moderní flotilou autobusů.

Předpokládaná hodnota zakázky včetně potenciálního využití všech opcí činila 388,7 milionu eur. Arriva, vítěz soutěže, předložila nabídku ve výši 334 milionů eur.

Get in Touch

Další články autora

Autohydraulik s.r.o., kvalitní hydraulické zvedací plošiny pro užitková vozidla

Máte přepravní společnost a potřebujete své stávající vozy opatřit hydraulickými zvedacími plošinami? Anebo hledáte kvalitnější hydraulické zvedací plošiny než ty, které jste používali doposud?...

Břemenové magnety

Zvedání a manipulování s těžkým nákladem, který měl mnohdy velmi vysokou teplotu, bylo až do doby nedávné jen fantazií. Díky stále se vyvíjející technologii a...

Víte, kde koupit kvalitní a spolehlivé snímače teploty?

Hledáte způsob, jak rychle a přesně změřit teplotu? Velmi dobrou možností je odporový snímač teploty. Tento typ snímačů využívá závislosti odporu kovů a polovodičů...

Reklama

Nejnovější články